Skip Navigation
 

TRAGICZNY POŻAR PRZY UL. REJTANA

30 maja 2012r. o godz.2:46 Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze mieszkania na drugim piętrze przy ul. Rejtana w Przemyślu.

Na miejscu zdarzenia

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia Dowódca Zmiany stwierdził, że pali się mieszkanie na drugim piętrze w budynku wielorodzinnym. Ogień przez balkon i okno wydostaje się na zewnątrz. Na balkonie znajduje się mężczyzna narażony bezpośrednio na działanie płomieni.

Działania Strażaków

Działania ratownicze rozpoczęto od próby ewakuacji zagrożonego mężczyzny z balkonu przy pomocy drabiny przystawnej DW10, równocześnie podając prąd wody z linii szybkiego natarcia w celu schłodzenia poszkodowanego. Podczas sprawiania drabiny nastąpił wybuch butli gazowej. Mężczyzna który wcześniej przeszedł na zewnętrzną stronę balkonu i zawisł na rękach został odrzucony podczas wybuchu, po czym upadł po przeciwnej stronie ulicy. Poszkodowanemu udzielono pomocy przedmedycznej i przekazano przybyłej na miejsce załodze Pogotowia Ratunkowego. Niestety mężczyzny nie udało się uratować - obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon.
Jednocześnie do wewnątrz budynku wprowadzono dwie linie gaśnicze oraz przystąpiono do ewakuacji mieszkańców kamienicy. W trzech mieszkaniach konieczne było wyważenie drzwi wejściowych. Ewakuowano dziesięć osób z budynku.
Aby umożliwić dojazd samochodu SD-37 na miejsce pożaru konieczne było ręczne przestawienie samochodu osobowego zaparkowanego pod budynkiem. Po rozstawieniu drabiny mechanicznej podano trzeci prąd wody do wnętrza mieszkania. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez Policję i Prokuratora przystąpiono do rozbiórki powały nad spalonym mieszkaniem oraz dogaszania wnętrza mieszkania.

Podsumowanie działań

W akcji trwającej prawie 9 godzin brało udział 10 samochodów pożarniczych. 23 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Przemyślu, 6 strażaków z OSP Ujkowice oraz 12 –stu z OSP Bolestraszyce. Na miejscu akcji współpracowały ze sobą Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, obecne było również Pogotowie Energetyczne i Gazowe.

Tekst: Marek Ochenduszka
Zdjęcia: KM PSP w Przemyślu
 
 
« powrót|drukuj